Ultraviolence (album)

Ultraviolence je v pořadí třetí studiové album od Elizabeth Grant a zároveň druhé album vydané pod pseudonymen “Lana Del Rey”.

Základní informace:Přebal alba Ultraviolence


Datum vydání
/ 13. června 2014
Nahráno / 2013-2014
Label / Universal Music Group (Interscope, Polydor)
Producenti / Dan Auerbach, Dan Heath, Rick Nowels, Blake Stranathan, Lee Foster, Greg Kurstin, Paul Epworth, Lana Del Rey

 

Proces vzniku tohoto alba začal v roce 2013 a trval do roku 2014, kdy se Lana spojila s Danem Auerbachem, který předělal skoro celé album. Dalšími producenty, kteří se podílely na tvorbě alba byli Paul Epworth, Greg Kurstin, Daniel Heath, a Rick Nowels. Albu se na rozdíl od jejího minulého alba Born to Die dostalo velmi kladných recenzí. Ty chválili soudržnost tématu alba a celkovou produkci. Album debutovalo na prvním místě v americkém žebříčku Billboard 200 s prodejem 182 000 v prvním týdnu. Stalo se tak v USA jejím prvním albem, které obsadilo první místo hitparády a také jejím nejvíce prodávaným albem v prvním týdnu. Z alba vyšly tři oficiální singly “West Coast”, “Ultraviolence” a “Black Beauty” a dva propagační singly “Shades of Cool” a “Brooklyn Baby”.

Seznam písníUltraviolence disk

 1. Cruel World / 6:39
 2. Ultraviolence  / 4:11
 3. Shades Of Cool / 5:42
 4. Brooklyn Baby / 5:51
 5. West Coast / 4:16
 6. Sad Girl / 5:17
 7. Pretty When You Cry / 3:54
 8. Money Power Glory / 4:30
 9. Fucked My Way Up To The Top / 3:32
 10. Old Money / 4:31
 11. The Other Woman / 3:01
 12. Black Beauty / 5:14
 13. Guns and Roses / 4:30
 14. Florida Kilos / 4:14

West Coast

složil: Lana Del Rey, Rick Nowels / produkce: Dan Auerbach

Lana poprvé představila píseň “West Coast” na svém vystoupení na Coachella music festivalu 13. dubna 2014. Den poté byla vydána jako první singl z jejího třetího studiového alba Ultraviolence, v rádiové stanici BBC. Ve Spojeném království byla vydána až 18. května 2014.

Videoklip k písni byl vydán 7. května a byl režírován Vincentem Haycockem. Videoklip je natočený v Hollywood noir stylu a můžeme v něm vidět Lanu na pláži s mladým klukem a poté v autě se starým mužem. Kontrastem ve videu, je barevná scéna s Lanou v plamenech.

 


Shades Of Cool

složil: Lana Del Rey, Rick Nowels / produkce: Dan Auerbach

Song byl vydán 26. května 2014, jako první propagační singl z alba Ultraviolence. Textově skladba hovoří o “nepřemožitelném” muži. Kritici přijali tento singl velmi pozitivně, dokonce i napsali, že by se tato skladba hodila do filmu James Bond.

Hudební video bylo vydáno 17. června 2014 a režíroval ho Jake Nava. Ve videoklipu si zahrál tatér Mark Mahoney, kterýho jste mohli vidět i v předešlém klipu West Coast. Natáčení probíhalo v Los Angeles.

 


Ultraviolence

složil: Lana Del Rey, Daniel Heat / produkce: Dan Auerbach

Píseň byla vydána dne 4. června 2014, jako druhý propagační singl z jejího třetího studiového alba Ultraviolence, ale 18. srpna 2014 byla skladba vydána jako druhý oficiální singl.

Hudební video k tomuto singlu vyšlo 30. července 2014. Režie videa se ujal Francesco Carrozzini, který celé video natáčel na iPhone. Lana po celou dobu trvání videoklipu chodí v bílých svatebních šatech se závojem a v rukou drží kytici. Na konci videa vchází do kostela.

 


Brooklyn Baby

složil: Lana Del Rey, Barrie O’Neill / produkce: Dan Auerbach

8. června 2014 vyšel již třetí propagační singl z alba Ultraviolence. V písni Lana odkazuje na Lou Reeda, s kterým měla spolupracovat, jenže těsně před jejich setkáním náhle zemřel. Píseň sklidila velmi pozitivní ohlasy.


Více informací na Wikipedii (CZ / EN), z které bylo v tomto přehledu převážně čerpáno.