5 let od vydání “Born To Die”!

Categories Born To Die Žebříčky

Ano! Už je to 5 let od vydání “Born To Die”! Album, které Lanu vyneslo na vrchol. Pamatujete na dobu kdy jsme čekali na tuhle desku? Na uniklá dema, na Lany první profesionálně natočený videoklip, na pomluvy a zpochybňování, na nepodařená vystoupení v TV? V tomto článku si na počest 5. výročí “první” desky Lany Del Rey shrneme celou éru “Born To Die”!


Všechno začalo, když Lana nahrála “Video Games” na YouTube

Lana Del Rey vyfocená Nicole Nodland

Bylo to něco přes rok, kdy Lana ukončila spolupráci s nezávislou nahrávací společností 5 Point Records a vykoupila autorská práva na songy, které s nimi vydala, aby je mohla případně vydat s lepší společností. Našla si dva nové manažery, kteří jí s tím vším pomohli. Potřebovala hudební video k písni, kterou zrovna složila s Justinem Parkerem, neměla podporu od žádného labelu a tak vyhledávala klíčovými slovy videa na Youtube, která by podle ní správně vystihla atmosféru songu.  Videa sama sestříhala, několikrát natočila do klipu sebe jak píseň zpívá a klip k “Video Games” byl hotový! Hudební video nahrála na Youtube v červenci 2011.  V podobném duchu po té zkompilovala video k písni “Blue Jeans”. Tyto podomácku udělaná videa byla téměř ke všem songům, oficiálně online už jsou ale bohužel pouze tyto dvě a později zveřejněné pro “Carmen“.

Laně se díky tomu dostalo obrovské pozornosti, a mezi lidmi, co jí objevili byla i nahrávací společnost Stranger Records. Podepsáním s touto společností se zároveň upsala pod Interscope Records. A tak se Lana dostala konečně tam kam chtěla!

 

Nahrávka se stala prvním singlem, i když to Lana původně vůbec neplánovala. Proto od té doby bylo “Video Games” video smazáno a znovu nahráno v říjnu 2011 s malinko pozměněnými klipy, aby neporušovalo autorská práva.

Uniklé demo nahrávky

Fanouškovská základna se začala stavět. Lidé, kteří si Lanu zamilovali, chtěli víc hudby, a tak hledali a našli. Několik demo nahrávek písní, co unikly a nakonec také skončily na LP byly pokud si dobře pamatuji Lolita, National Anthem, Diet Mountain Dew a pro pozdější reedici Yayo. Nás fanoušky to správně naladilo a bylo nás čím dál víc. Songy však přišli do rukou novým producentům jako například Emile Hayniemu a konečné verze kompletně změnili ráz.

Lana Del Rey vyfocená Nicole Nodland

Born To Die (singl)

Mezi tím podzimním rozruchem kolem Video Games a Blue Jeans Lana napsala scénář videoklipu k titulnímu singlu “Born To Die”. Video se točilo ve Francii na zámku Fontainebleau a režie se ujal známí hudebník a režisér Woodkid. Fanouškům bylo zveřejněno v prosinci a nemohli od Lany dostat lepší vánoční dárek!

 

Haters gonna hate

Někomu se Lany příběh zdál podezřelí, někomu se zdály podezřelé zase ty rty. Odpůrci se najdou všude, ale u Lany šlo o kompletní zpochybnění její autenticity. Novináři se vezli na myšlence, že celá ta hollywoodská old school image byla falešná a vymyšlená jako marketingový trik hudebním vydavatelstvím, aby shrábla vysoké prodeje. Lana tak nabyla velkou averzi vůči reportérům a přitom byla celou dobou jenom to její introvertní já, kterou lidi nepochopili.

Lana Del Rey na Saturday Night Live

Naneštěstí Laně se vždycky podařilo dát nenávistivcům záminku, díky které měli navrch. Nervozita a vůbec nechuť k živému zpívání vedla k několika horším vystoupením, které Lana kvůli propagaci alba musela podstoupit. Známé vystoupení v Saturday Night Live bylo špatně stravitelné i pro některé fanoušky a jelikož se pořad vysílal ještě před vydáním alba “Born To Die,” chvilku to vypadalo pro Lanu bledě.

Nejrychleji prodávané album roku

obálka alba Born To Die

Statistiky nakonec ukázali, že prodejnost Lany nervózní pohupování v televizi neohrozilo. Album vydané postupně od 27. ledna do 3. února po celém světě získalo titul nejrychleji prodávané album roku 2012! Prodalo se přes 100 tisíc kopií tak rychle, jako žádného jiného ten rok vydaného alba a jenom za rok 2012 se prodalo 3 400 000 kopií “Born To Die”. Minulý rok touto dobou to bylo 8 a půl milionu a ještě teď po pěti letech se album objevuje v některých žebříčcích aspoň v top 200!

Poslední část trilogie

Trojice songů “Video Games,” “Born To Die” a “Blue Jeans” mají kromě Lany ještě jednoho společného hrdinu, o kterém v nich zpívá.

Mám pocit, jakože “Video Games,” a “Blue Jeans” a “Born To Die” jsou součástí jakési trilogie. Potkala jsem jednoho kluka a byl jsem jím opravdu vizuálně ohromená a když bylo jasné, že spolu dál nebudeme, v mém srdci jsem věděla, že budu dlouhou dobu tento vztah uctívat. Bylo to spíš jako žít ve vzpomínkách toho nejlepšího z minulosti a uctění této doby.

Lana Del Rey pro NME

Lana dostala příležitost předělat videoklip k “Blue Jeans,” ve kterém pomyslně pokračuje jejich příběh. Opět jí s režií pomohl Woodkid a vznikl krásný vizuální kousek.

 

Do konce této etapy vznikly pak ještě 2 videoklipy. “National Anthem” režírovaný s pomocí Anthonyho Mandlera a po té unikl dříve než měl vyjít videoklip k singlu “Summertime Sadness” s režií od Vincenta Haycocka. Lana nám tak postupně poukazovala její ambice, co se delších a příběhy vyprávějících videoklipů týče, ale na to, co přišlo s další érou a videem k “Ride” jsme asi nikdo nebyl připraven.

 

Pamatujete, jak byly obrovské fotografie Lany po všech obchodech H&M?

Nově objevená sláva Laně přinesla několik příležitostí ke spolupráci. V této éře se uskutečnila velká kampaň s oděvní společností H&M. Lany bylo všude plno, kromě fotografií v nákupních centrech jsme se nemohli vyhnout ani jejímu coveru Blue Velvet při televizním spotu natočený ve stylu Davida Lynche. Později se objevila i ve photoshootu pro zimní kampaň.

Lana Del Rey pro H&M

Za zmínku určitě stojí její spolupráce, která se uskutečnila ještě před H&M kampaní na jaře. Britská módní značka Mulberry s Lanou vytvořila kabelku “Del Rey”. Kabelka byla limitovanou edicí s 6 barevnými kombinacemi a dali byste za ní dali $1000.

Kabelky "Del Rey"

Ocenění

Brit Awards 2012

Samotné album jako takové bohužel v oceněních moc nebodovalo, ale jako interpret získala v tuto dobu ceny z Brit Awards 2012, z německých Echo Awards 2012, z EMA 2012, za “Ženu roku” na GQ Men of the Year Awards 2012 a z Q Awards 2012.

Recenze

“Born To Die” získalo, jak v zahraničí tak u nás, smíšené reakce kritiků. Jaime Gill z BBC Music okomentoval že album “není perfektní”, Rob Sheffield v Rolling Stone zase tvrdil, že texty jsou na albu “perverzní popový odpad” a Lana prý nebyla ještě na vydání alba připravená. NME dalo naopak velmi dobré review a nazvalo ho “osvěžujícím”.

České recenze se dnes zdají jenom jako pokračování na vlně, kterou sem přiváli zahraniční kritici. Obecně jí hodnotí o něco málo víc než průměrnou.

Aby jste si udělali vlastní představu, tady jsou úryvky některých z nich:

“Born To Die” je možná deska pro přecitlivělý holky a zšenštilý kluky. V každém případě ale mezi novými popovými hvězdičkami, které se dostaly k mým uším, svítí o něco jasněji.

– Hodnocení: 6/10, Honza Průša pro Musicserver.cz

Její deska, na kterou se asi nejlépe hodí označení retro pop, není určitě bezchybná. Ale i s vědomím, že se autorsky podílela na všech písničkách, je v současné produkci osvěžující. Lana Del Rey má prostě strhující charizma padlého anděla popu.

– Hodnocení: 80%Honza Vedral pro iDNES.cz

Každá další skladba, kterou Lana vypustila po úspěchu Video Games, byla dalším krokem k předvídatelnosti. Ze smutného podtónu zůstalo v Blue Jeans jen milostné lkaní, v Born To Die zase majestátné hradby smyčců, jež se na posluchače hroutí pod tíhou sentimentu.

– Karel Veselý pro Aktuálně.cz

I na Born to Die jsou samozřejmě kousky, které bych si odpustil a které možná zbytečně natahují nahrávku na neúnosnou délku. Tento fakt považuji za největší bolest celé desky. Méně je někdy více a LANA DEL REY by na to měla příště rozhodně myslet. O to víc to mrzí u alba, které skoro do puntíku splňuje přísné nároky na skutečně poslouchatelnou a moderní nahrávku.

– Hodnocení: 60%, Filip Dombrovský pro MarastMusic.com

“Born To Die” a vlastně celá osoba Lany Del Rey je natolik komplexním konstruktem, že je daleko zábavnější o něm přemýšlet než desku doopravdy poslouchat. Záliba v estetice padesátých let a Lanina subtilnost přispívají k image slepě oddané a odevzdané ženy.

Jiří Špičák pro Radio Wave

A nakonec …

… za sebe můžu říct, že tato deska je tou jedinou (když nepočítám songy z deluxe verze), kterou miluju od začátku až do konce, a i když jsem měla s Lanou sem tam malinké pauzy, tohle album si pustím bez přeskakování jediného songu i dnes.

Jak jste na tom vy? Je pro vás album “Born To Die” to nejoblíbenější z tvorby Lany? Sledovali jste dění okolo Lizzy ještě před vydáním, nebo jste na ní narazili až po té? Máte raději původní dema? Jste spokojení kam se Lana se svou hudbou ubírá po vydání této popové desky?

 

4 komentáře

  1. já jsem Lanu objevil až po vydání Video Games a poslouchám neustále skoro denně aspoň jednu píseň denně. Moje Top 3 je National Anthem, Video Games, Off to the Races. Škoda že v takových videoklipech nepokračovala i v dálších albech Ultra.. a Honey… a je fajn že každá její deska je odlišná jsem zvědav s čím příde doufám letos 🙂

  2. Prosím, prosím uděláte něco jako Lanina sbírka aut 🚗😂 nebo nějaké zajímavé fakty o Laně apod? 😚

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.